ATS:n jäsenvierailu STUKin uusissa tiloissa 10.10.2023

13.10.2023

Esittelykierroksella jäsenistölle tarjottiin näkymä STUKin gammamittauslaboratioon.

ATS:n viimeisin jäsentapahtuma keräsi tiistaina paikan päälle noin 50 seuran jäsentä tutustumaan STUKin uusiin tiloihin Vantaan Jokiniemessä. Jaettuna kolmeen ryhmään jäsenet pääsivät näkemään STUKin uudet laboratoriotilat ja säteilymittausauton, kuullen talon asiantuntijoiden kuvauksia molemmista. Kierrosten jälkeen jäsenet saivat nauttia rauhassa kahvitauosta, jonka jälkeen jäsentapahtuman esitykset alkoivat STUKin auditoriossa. Esityksiä liittyivät myös seuraamaan etäyhteydellä reilut 10 henkilöä.

STUKin pääjohtaja Petteri Tiippanan esitys avasi tilaisuuden ja toivotti kuulijat tervetulleeksi STUKin tiloihin. Esityksessään Tiippana käsitteli isojen tehoreaktorien tehonsäätöä, OL1 & OL2 -laitosyksiköiden käyttöiän pidentämistä ja tehonnostoa, Posivan KPA-loppusijoitustilojen käyttöönottoa, nykyisiä SMR-projekteja, Ydinenergialain uudistusta ja muita aiheita joiden parissa STUK on tekemisissä. Esityksen jälkeen yleisö sai reilusti mahdollisuuksia kysyä pääjohtajalta kysymyksiä. 

Toisena esityksenä STUKin viestintäpäällikkö Piia Kaijanto piti kattavan esityksen ydinvoiman viranomaisviestinnästä, kertoen muutoksista viestintäympäristöissä, viranomaisten lähestymistavoista ja viestintästrategioista. Aihepiirin nykyaikaiset haasteet kävivät hyvin ilmi tapausesimerkeistä, ja herättivät innostunutta keskustelua. 

 TVO:n ja Posivan viestintäasiantuntijat olivat valitettavasti estyneet, mutta seuran puheenjohtaja Markus Airila piti loppuun vielä esityksen FIR1 käytöstäpoistosta. TVO:n ja Posivan esitykset pidettäneen jossakin tulevista jäsentapahtumista. 

Suuret kiitokset vielä STUKille ja kaikille osallistujille!